Základem je vaše pracovní místo

Víte, co je největší problém lidí, když pracují na dálku? Že se nedokážou od okolí vypnout a soustředit se na práci

Je obrovský rozdíl, když dojdete do práce, kde máte pracovní stůl, kolegy, kteří pracují, manažery, kteří vám zadávají práci, máte termíny, dokdy věci dodělat, porady, konzultace s kolegy. V takovém prostředí vládne jakýsi rytmus, řád. Pracuje na něm celá firma. Vše, co se kolem děje, má závan úkolů, činnosti směřující za nějakým cílem a výsledky. 

No jo, ale doma, to je úplně něco jiného. Doma je vše zařízené k odpočinku, relaxaci a rodinnému životu. Kamkoliv se podíváte, vidíte předměty a věci, které vám připomínají cokoliv, jen ne pracovní rytmus. Je to tak, viďte? Já vidím kytaru, fotky z dovolené na stěně, knihovnu, televizi, křeslo, kde odpočívám, psa, který vrtí ocasem, kdykoliv se na něj kouknu. Neuklizené věci od dětí a tak dále. Stovky magnetů, které berou moji pozornost. Od toho všeho je třeba se odpoutat. 

Na pohovku až po práci

Prvním krokem je, vytvořit si stabilní pracovní místo. Prostor, kde budu pracovat. A věřte mi, pohovka to rozhodně není. Jak do ní zapadnete, je jen otázka času, kdy se vám tempo násobně zpomalí. Nevěříte?

Tak schválně 🙂. Někdo vám zavolá a vy si musíte udělat poznámku, kam ji zapíšete? Pak byste potřebovali odložit papír, něco si přečíst, něco založit, vytáhnout a projít další šanon… a to ze sedačky neuděláte. Řeknete si, založím to potom, až dojdu ke stolu. No jo, jenže tím tu práci nedotáhnete do konce, musíte si to pamatovat, nebo někam poznačit. Váš mozek se zatěžuje zbytečným přemýšlením a udržováním informací v paměti. A to už nemluvím o tom, že po pár dnech dlouhého vysedávání v sedačce vás začnou pěkně bolet záda.

Vytvořte si doma pracoviště

Co z toho vyplývá? Potřebujete pracovní místo. Tedy stůl a židli, kam si sednete. Místo, které je uklizené, s dostatečným prostorem na potřebné věci. Nemusí být veliké, ale musí se vám tam vejít minimálně monitor s klávesnicí nebo notebook, prostor pro myš, blok, tužky, místo na psaní, přihrádky s papíry a taky nezbytný hrnek s vašim oblíbeným nápojem. Ukliďte ze stolu všechny věci, co k práci nepatří. Jak to nejlépe uspořádat, si řekneme v některém z příštích článků.

Ukliďte si

Naučte se ještě jednu věc. Vždy, když skončíte daný den s prací, místo ukliďte, papíry zatřiďte. Není noc horšího, než se ráno vracet k nepořádkem zaházenému stolu. To se vám prostě nechce a už z principu se mu vyhýbáte. Naopak pohled na nachystaný, uspořádaný stůl podvědomě vyzývá k práci. Tak co, jak jste na tom? Jak vypadá váš pracovní stůl doma? Ještě není? Tak honem, jděte si ho připravit 🙂.

Pracovat doma? Když mně se tááák nechce…