Opakovanou práci na počítači dejte robotům
RPA konečně cenově dostupné i středním a menším firmám

Každý se s tím v práci potkáváme. Otravné činnosti, které se opakují, je potřeba je udělat ale nebaví nás. Snažíme se je odkládat, nebo se jim dokonce vyhýbat. 

Typickým příkladem je třeba přepisování dat ze systému do systému, z emailu do databáze. Nebo vyhledávání údajů na internetu a zapisování do excelu, databáze. Vyplňování stále stejných údajů a pod.

Proč nás ta práce tak nebaví?

Člověk je v jádru kreativní tvor. Stále nad něčím přemýšlí, pořád, ať chce nebo nechce zapojuje mozek. Jakmile dostane stále stejnou, opakující se činnost, začne se nudit. A taky začne dělat chyby, protože časem se sice zautomatizuje, ale zároveň otupí. Jede na automat.

Toho si moc dobře všiml automobilový průmysl

Henry Ford zavedl pásovou výrobu, ale po 2. světové válce Toyota začala řešit tzv. plýtvání a eliminaci chyb. Zjistili, že zaměstnávat lidi na určité mechanické práce se nejen cenově nevyplatí kvůli tomu, že stroj to zvládne levněji. Dalším důvodem byla i chybovost a nestálost zaměstnanců. Ti dělali chyby a to i dost nevyspytatelně a neměřitelně. Jsme totiž o proti strojům emoční tvor. Špatně se vyspíme, pohádáme, něco špatného sníme... a výkon rapidně padá dolů.

Proto se v rutinních činnostech, nejčastěji v sériové výrobě, jsou lidé nahrazováni stroji.

To samé se teď už začíná dít i v kancelářské činnosti na počítači.
Technologie došly tak daleko, že i činnost na počítači se dá nahradit tzv. RPA robotem (RPA = Robotic Process Automation). Už se to prostě vyplatí. Stačí jen vytipovat činnost, která se dostatečně často opakuje.

Velcí hráči RPA na trhu jako jsou UIPath, Automation Anywhere, Blue Prism, se tím už zabývají několik let. Jejich automatizaci si ale mohou dovolit většinou jen větší firmy a korporace.

Objevují se ale i nová, zajímavá řešení

postavená na umělé inteligenci a strojovém učení. Jednou z nich je například česká IT firma Artin, která má vlastní řešení na rozpoznávání obrazu, hlasu, dělají i autonomní auta do průmyslu.V RPA mají vlastní projekt Aiviro. Stačí když jim nahrajete přes jejich nahrávač činnos,t kterou děláte a oni vám spočítají cenovou nabídku a návratnost. Když nahradíte 3 hodiny činnosti zaměstnance robotem, už se vám robot zaplatí. Jenže robot může pracovat 24/7, takže když si dáte tu práci a najdete ve firmě takovýchto rutinních činností více, může vám robot brzy, běhen pár měsíců, ušetřit třeba na další firemní auto.

RPA je nový obor, který rychle roste a má velkou budoucnost.

Firmám, které chtějí být progresivní, rychle přizpůsobiví a získat konkurenční výhodu, vřele doporučuji se touto automatizací zabývat. Tak jako tomu bylo kdysi u výroby aut.

Máte v týmu opozdilce? Hrejte hru „Milujeme sponzory“