Vyzkoušeli jsme toho už hodně. Něco nás zaujalo, něco jsme ihned opustili. Sepsali jsme vám přehled nástrojů, které stojí za to projít a některý z nich použit.
On-line meeeting je více než videohovor
Prvně je dobré si uvědomit, co vše budete během on-line meetingu dělat. Mít jen obraz a zvuk vás dlouhodobě neuspokojí. Sice si popovídáte, ale jakmile budete chtít něco popsat, upřesnit nebo ukázat, slova a šermování rukama vám už nepomůžou..Co by nám dlouhodobě nestačilo
Existují nástroje, které možná znáte. Facebook messenger, WhatsUp, Google Hangouts, u zařízení od Apple je to Facetime. Zařadil bych je spíše mezi „kecálky“ – chaty, s možností videohovorů. Moc od nich nečekejte, a proto se jimi teď nebudeme zabývat.
Zaměříme se na programy, které umožňují sdílet obrazovku. To je podstatná funkce, která vám umožňuje procházet vaši prezentaci, stránky, kresby, odkazy. Daleko účinněji tím posluchače vtáhnete do tématu. Pojďme se na některé z nich, které jsou i ve verzích zdarma, podívat.
Skype
Začněme notoricky známým nástrojem, který zná hlavně ta starší generace. Dnes jej několik let vlastní firma Microsoft. Bohužel musím říct, že už začíná oproti konkurenci v oblasti prográmků zadarmo pokulhávat.
Placená varianta, Skype for Business, dnes již předělaná na Microsoft Teams, je korporátní a rozšířená verze, propojená s ostatními produkty od Microsoftu.
výhody:
celosvětově rozšířený
jednoduchý na používání
v češtině
nevýhody:
nutnost instalace
nutnost registrace přes Microsoft účet
potřeba mít lidi v kontaktech
Google Meet
Pokud máte účet u Google, můžete využít právě tohoto nástroje. Oproti Skype nemusíte nic instalovat a jste navíc propojeni se spoustou aplikací od Google. Ideální je stáhnout si rozšíření do prohlížeče Google Chrome.
výhody:
přímé napojení na váš Google účet
nemusíte nic instalovat
v češtině
nevýhody:
potřeba mít lidi v kontaktech
funguje jen v prohlížeči Google Chrome
kvalita zvuku a obrazu někdy pokulhává
Whereby
Ovládáním velice jednoduchý systém běžící přes internetový prohlížeč. Vytvoříte si místnost, do které přes odkaz pozvete lidi na meeting. Zdarma má 1 místnost, je do 4 lidí, má chat a umí sdílet i obrazovku. Pro ty, kteří dělají prezentace jeden na jednoho nebo ve skupině do 4 lidí, vřele doporučujeme.
výhody:
nic neinstalujete
velice jednoduchý na ovládání
nemusíte mít lidi v kontaktech – jen pošlete odkaz
nevýhody:
pouze v angličtině
více bere výkon počítače
musíte v prohlížeči povolit přístup k mikrofonu a sdílení obrazovky
Zoom
Propracovaný, profesionální nástroj pro meetingy a prezentace. Už ve verzi zdarma můžete mluvit až se 100 lidmi, je zde časové omezení meetingu na 40 minut. Pokud mluvíte jeden na jedno, je to bez omezení.
Zoom je dobře navázaný i na Google kalendář, můžete si meetingy plánovat a zvát na ně lidi. Je zde pokročilé sdílení obrazovky, dokonce můžete sdílet i obrazovku vašeho telefonu nebo tabletu. My sami Zoom používáme. Připadá nám nejlepší na trhu hlavně z pohledu kvality zvuku, obrazu a rychlosti odezvy.
výhody:
profesionální nástroj se spoustou možností
kvalitní obraz, zvuk a odezva
nemusíte mít lidi v kontaktech – jen pošlete odkaz
už ve verzi zdarma toho umí hodně
nevýhody:
omezení hromadného hovoru na 40 minut ve verzi zdarma
nutnost instalace programu
v angličtině
GoToMeeting
Profesionální a jednoduchý nástroj na spuštění. Oblíbený pro webináře s větším počtem účastníků. Umožňuje velmi příjemnou spolupráci v týmu, sdílení obrazovky, prezentace i dokumentů. Zkušební 30denní verze je ale hodně omezená.
výhody:
jednoduchost ke spuštění pro účastníky
nástroje pro týmovou spolupráci
nemusíte mít lidi v kontaktech – jen pošlete odkaz
nevýhody:
ořezaná 30denní zkušební verze
Samepage
Zajímavý nástroj pro týmovou spolupráci. V reálném čase můžete přímo v aplikaci týmově upravovat dokumenty a poznámky. Můžete mít videohovory mezi sebou a přizvat i někoho nepřihlášeného z okolí jako hosta. Dokonce jsou zde i nástroje na projektový management. Pokud uvažujete mít jednoduchého on-line správce úkolů, zároveň zde mít i soubory a videohovory, Somepage by vás mohl oslovit.
výhody:
jednoduché a funkční nástroje na práci v týmu
možnost i nepřihlášených hostů
v češtině
nevýhody:
verze zdarma nebude větším týmům stačit
Závěrem
Kdybych byl v týmu do 4 lidí a chtěl se hlavně on-line spojit, on-line prezentovat, sáhl bych po Whereby.
Kdybych pracoval v menším týmu a chtěl si jednoduše rozdělovat úkoly a dokumenty, použil bych Samepage.
Pokud budu uvažovat dlouhodoběji, chci si nastavit online-meetingy jako součást mé práce, chci si to propojit se CRM (správou obchodních případů), Slackem (interní týmovou komunikací), tak bych využil Zoom – a taky jej už dnes využívám.